Jak zorganizować uroczystość z okazji chrztu dziecka?

Strona główna » Off topic » Jak zorganizować uroczystość z okazji chrztu dziecka?
Jak zorganizować uroczystość z okazji chrztu dziecka?

Chrzest jest zwykle pierwszą bardzo ważną uroczystością w życiu nowego członka rodziny. Ceremonia w kościele wiąże się nie tylko z przyjęciem wiary i przyłączeniem do pewnej wspólnoty. To też często okazja, by przedstawić potomka rodzinie, zwłaszcza jeśli ta rozproszona jest po kraju lub świecie. Podpowiadamy, jak zorganizować chrzest dziecka.

Na kiedy zaplanować termin chrztu?

Nie ma żadnych wytycznych, kiedy dziecko powinno zostać ochrzczone. Jednak zwyczajowo chrzci się niemowlę, zwykle w pierwszych tygodniach lub miesiącach jego życia. Ma to też praktyczne zalety, tak małe niemowlę prawdopodobnie prześpi całą ceremonię, większe może głośno protestować. Zaś dla kilkunastomiesiecznego dziecka przetrwanie mszy w ciszy i spokoju może być wyzwaniem nie do pokonania. Warto jednak poczekać do zakończenia pierwszego cyklu szczepień. Z jednej strony dziecko będzie wtedy już odporniejsze, z drugiej rodzice będą mieli więcej czasu na przygotowanie uroczystości, zwłaszcza jeśli ma się ona odbyć w szerszym gronie rodzinnym.

Kwestie formalne

Przygotowanie uroczystości trzeba zacząć od odwiedzin w parafii, by dopełnić formalności, ale przede wszystkim ustalić datę chrztu. Nie wszystkie parafie pozwalają na dowolność, często zamiast tego określają konkretne daty w roku lub miesiącu dla całej parafii. Najlepiej wcześniej wybrać też rodziców chrzestnych, tak by od razu podać je podczas jednej wizyty. Znając już datę i godzinę chrztu, można przejść do organizacji samej uroczystości.

Gdzie zorganizować chrzciny?

Organizacja uroczystości z okazji chrztu dziecka w domu ma swoje wady i zalety, podobnie zresztą jak organizacja przyjęcia w restauracji. W domu zwykle nie zmieści się tylu gości, ale z drugiej strony rodzice mają łatwy dostęp do wszystkich niezbędnych im akcesoriów, od przewijaka po łóżeczko. Do tego dziecko jest cały czas w znanej sobie przestrzeni, więc jest większa szansa, że będzie spokojne. A w razie potrzeby można je położyć w drugim pokoju. Jednak organizując przyjęcie w domu trzeba się liczyć z koniecznością przygotowania odpowiedniego poczęstunku dla gości. Nawet jeśli część tego rodzice zamówią w firmie cateringowej, to kwestia podania, a później posprzątania po gościach będzie w ich gestii.

Tych wszystkich niedogodności organizacyjnych można sobie oszczędzić, organizując uroczystość z okazji chrztu w restauracji. Jeżeli rodzice zdecydują się organizować przyjęcie w lokalu, to powinni zatroszczyć się o rezerwację terminu tuż po ustaleniu jakie są możliwe daty chrztu w parafii. Jeżeli rodzice mają do dyspozycji kilka dat w kościele, z pewnością łatwiej będzie im znaleźć odpowiedni lokal. Wybierając miejsce na chrzest należy przede wszystkim wziąć pod uwagę potrzeby dziecka. Najważniejsze jest by w lokalu był dostępny przewijak, a jeśli dziecko już z niego korzysta, to także krzesełka do karmienia. Mamy karmiące piersią powinny dowiedzieć się, czy w lokalu znajdzie się ustronne miejsce, by mogły komfortowo nakarmić maleństwo.

Nie ma ważnej uroczystości bez tortu

Na większości ważnych uroczystości zwykle pojawia się tort. Nie inaczej jest na chrzcinach. Cukiernie proponują najróżniejsze torty na chrzest, od bardzo zdobionych na ciężkim bogatym kremie, po torty typu “naked cake” przełożone delikatną śmietaną i udekorowane owocami. Przykładowe torty na chrzest można zobaczyć między innymi tutaj na stronie firmy Torty Jak Marzenie.

Niezależnie od tego, gdzie odbędzie się uroczystość, to rodzice powinni z odpowiednim wyprzedzeniem zamówić tort. Najbezpieczniej będzie to zrobić na tydzień do dwóch tygodni przed planowanym terminem przyjęcia. Bardzo niewiele restauracji we własnym zakresie zamawia torty na chrzest, ale często proponuje już odbiór wybranego tortu z cukierni, tak by rodzice w tym ważnym dniu mogli się skupić na dziecku.

Jak przygotować dziecko?

Rodzice nie muszą specjalnie przygotowywać niemowlaka do tej uroczystości, oczywiście warto zadbać o uroczysty strój. Zwyczajowo dzieci powinny być ubrane w jasne kolory, a najlepiej na biało. Warto też wziąć pod uwagę, jaka temperatura panuje zwykle w kościele i ewentualnie dostosować do tego grubość ubrania na chrzest. Rodzice powinni też upewnić się czy rodzice chrzestni przywiozą ze sobą niezbędne do chrztu: białą szatę oraz świecę. Zwyczajowo to właśnie chrzestni je kupują. O białą szatę powinna zatroszczyć się chrzestna, a o świecę chrzestny.

Oprawa uroczystości, by nie zapomnieć, kto jest bohaterem dnia

Organizując uroczystość nie należy zapominać, kto jest najważniejszą osobą podczas uroczystości. Niezależnie od tego, czy przyjęcie będzie w domu czy w restauracji cała otoczka uroczystości powinna być dostosowana do niemowlęcia. Warto oszczędzić mu ciągłego przekazywania z rąk do rąk wszystkich obecnych wujków i cioć i w miarę możliwości nie przesadzać z głośnymi rozmowami. Najlepiej też zrezygnować z muzyki, która może potęgować wrzawę.

Podczas uroczystości rodzice powinni cały czas uważnie obserwować dziecko, tak by móc zareagować już na pierwsze oznaki zmęczenia. W taki momencie najlepiej dać dziecku chwilę spokoju w innym pomieszczeniu lub na krótki spacerze.

Dowiedz się jakie prezenty dla młodych rodziców można podarować.

3 Replies to “Jak zorganizować uroczystość z okazji chrztu dziecka?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *