Podziemna część budynku wymaga zabezpieczenia przed niszczycielskim wpływem wody. Optymalne jest wykonanie hydroizolacji już na etapie stawiania obiektu. Oczywiście możliwe jest stworzenie wtórnej bariery przed wilgocią, ale jest to trudniejsze. Podpowiemy jak uszczelnić i wykonać izolację piwnicy, która przetrwa długie lata. Postaramy się uświadomić, że jest to konieczny wydatek, który się opłaca.
Izolacja piwnic krok po kroku
Pomieszczenia znajdujące się pod gruntem są szczególnie narażone na działanie wilgoci, która przenika do wnętrza i powoduje spore zniszczenia. Woda w budynku to duża szansa:
- wystąpienia grzybów i pleśni,
- niszczenia ścian,
- naruszenia konstrukcji,
- płacenia wyższych rachunków za ogrzewanie.
Bardzo ważne jest uwzględnienie izolacji piwnic już na etapie projektu, a potem jej prawidłowe wykonanie. Jest to etap, którego pominięcie jest bardzo kosztowne i szybko się zemści. Istotne i zalecane jest badanie poziomu wód gruntowych, które pokazuje jaki rodzaj zabezpieczenia powinien być zastosowany. Niestety wszystkim obiektom zagrażają wody opadowe oraz gruntowe, które budynki „pochłaniają niczym gąbki”. Jedyną szansą na uniknięcie wilgoci jest uszczelnienie podziemnej części. Najpopularniejszymi materiałami używanymi do izolacji ścian piwnic od zewnątrz są:
- papa,
- folia płaska z PCV,
- masa bitumiczna.
Izolację piwnic krok po kroku zaczyna się w momencie, gdy beton całkowicie wyschnie. Następnie należy ułożyć materiał uszczelniający tworząc izolację pionową i poziomą na ławach fundamentowych oraz pod podłogą ułożoną na gruncie. Kluczowe znaczenie ma szczelne połączenie hydroizolacji (pionowej i poziomej). Zabezpieczenie musi dokładnie przylegać, tworząc barierę przed wnikaniem wody.
Izolacja piwnic od wewnątrz
Problem z wodą w pomieszczeniach podziemnych jest bardzo popularny w Polsce. Nieszczelności wynikają z wadliwego wykonania hydroizolacji, pęknięć, a czasem z pominięcia wykonania izolacji. Wilgoć w piwnicy powinna być jak najszybciej usunięta, a budynek zabezpieczony. Można wykonać izolację ścian piwnic od zewnątrz, jednak wymaga to odkopania budynku, czekania aż wyschnie i ponownego zabezpieczenia. Metoda ta ma swoich zwolenników, jest jednak czasochłonna, wymaga odpowiedniej pogody oraz sporych nakładów finansowych. Można także zdecydować się na wykonanie izolacji ścian piwnic od wewnątrz. Bardzo skutecznym, stosunkowo łatwym i ekonomicznym sposobem jest iniekcja krystaliczna. Metoda polega na wywierceniu szeregu otworów w murze, które wypełnia się odpowiednią substancją (mieszanką wody, cementu i aktywatora krzemianowego). Niezwykłe właściwości materiału powodują, że osusza on budynek oraz tworzy szczelną barierę przed wodą. Podsumowując, właściwa izolacja piwnic ma fundamentalne znaczenie dla całego budynku i nie powinna być pomijana.
Zachęcam do zanurzenia się w ten tekst – to prawdziwa intelektualna uczta.
To nie tylko artykuł, to prawdziwa lekcja myślenia.
Każdy, kto szuka czegoś więcej niż powierzchowne informacje, powinien to przeczytać.