W dzisiejszych czasach do łask wracają zawody, które przez lata były nie tylko niedocenianie, ale również bardzo słabo opłacane. Jednym z przykładów tego rodzaju zawodu jest elektryk, cieszący się dzisiaj ponownie coraz większą popularnością. Aby zostać dobrym elektrykiem, należy przede wszystkim zapisać się na wysokiej jakości kurs, który umożliwi poznanie tajników tego zawodu.
Dobry kurs na elektryka powinien przede wszystkim składać się z odpowiedniej liczby zajęć praktycznych, poprzedzonych krótkim wprowadzeniem teoretycznym. Uczestnictwo w tego rodzaju kursie powinno obejmować poza częścią teoretyczną oraz praktyczną dostęp do różnego rodzaju materiałów szkoleniowych zarówno w wersji elektronicznej, jak i papierowej. Ponadto, dużym udogodnieniem może być również dostęp do cateringu, w skład którego wchodzić powinien ciepły posiłek oraz dostęp do różnego rodzaju napojów, kawy, herbaty czy też wody.
Program kursu na elektryka
W trakcie kursu na elektryka do podstawowej wiedzy, którą powinien posiąść każdy przyszły wykonawca tego zawodu należy przede wszystkim poznanie budowy, oznaczania oraz doboru odpowiednich przewodów, osprzętu elektroinstalacyjnego, modułowego, jak również poznanie wszelkich schematów dostępnej instalacji elektrycznej. W praktycznej części konieczne jest wykonanie takowej instalacji w oparciu o własny projekt.
Ile trwa kurs elektryka?
Kurs na elektryka nie jest szczególnie długi. Podstawowy kurs obejmuje zaledwie trzy dni szkolenia, które obejmuje część teoretyczną oraz praktyczną. W części teoretycznej bardzo ważne jest poznanie między innymi wszelkiego rodzaju przepisów prawnych oraz norm, jak również przepisów BHP dotyczących urządzeń elektroenergetycznych. Część praktyczna przeprowadzana jest natomiast w formie warsztatów.
Część praktyczna szkolenia
W części praktycznej kursu elektrycznego należy posiąść umiejętności wykonywania własnoręcznie takich rzeczy jak:
- przyłącza,
- montaż liczników energii,
- montaż zabezpieczeń licznikowych,
- montaż ochronników przepięć,
- montaż nadprądowych zabezpieczeń,
- zabudowanie modułowej rozdzielnicy,
- instalacja oświetlenia oraz płyty indukcyjnej,
- instalacja różnego rodzaju gniazd,
- montaż silnika elektrycznego,
- montaż układów sterowania oraz różnego rodzaju wyłączników,
- instalacja połączeń wyrównawczych oraz uziomu.
Egzamin
Po ukończeniu kursu umiejętności oraz wiedza zdobyta w trakcie jego trwania może być potwierdzona przez uzyskanie odpowiedniego certyfikatu. Warunkiem jego dostania jest zdanie egzaminu państwowego przed Komisją Kwalifikacyjną. Certyfikat, na podstawie którego przyznawane są uprawnienia do wykonywania zawodu, jest ważny przez okres pięciu lat. Opłata za możliwość zdawania egzaminu jest uzależniona od ilości osób, które decydują się do jego przystąpienia. Kurs na elektryka może odbywać się zarówno w formie stacjonarnej, jak i online. W większości przypadków kursy przeprowadzane są w weekendy.
Ten tekst to prawdziwe okno na świat – polecam każdemu.
Dla tych, którzy lubią zagłębiać się w tematy, które naprawdę mają znaczenie.
Polecam ten artykuł wszystkim, którzy cenią sobie mądre i przemyślane treści.