Płyty warstwowe ścienne odgrywają bardzo ważną rolę we współczesnym budownictwie, ale pomimo tego wiele osób nie do końca wie, czym one w rzeczywistości są i jakie mają największe atuty. W niniejszym artykule można znaleźć odpowiedzi na te i wiele innych pytań.
Płyty warstwowe ścienne – co warto wiedzieć?
Płyty warstwowe ścienne, najprościej rzecz mówiąc, to dwie zewnętrzne okładziny metalowe, które oddzielone są specjalnym rdzeniem (pełniącym rolę izolacyjną). W systemach suchych ociepleń elewacyjnych spotkać można się także z płytami warstwowymi, które posiadają tylko jedną okładzinę. Najważniejszym elementem płyt warstwowych jest oczywiście ich rdzeń, który zapewnia odpowiednie właściwości mechaniczne i termoizolacyjne. Rdzeń może być wykonany między innymi z:
- wełny mineralnej,
- pianki poliuretanowej,
- pianki fenolowej,
- polistyrenu ekspandowanego,
- specjalnego szkła piankowego.
Tradycyjne płyty warstwowe ścienne z rdzeniem ze styropianu
Jako pierwsze na rynku pojawiły się rewelacyjne płyty warstwowe ścienne ze styropianu. Polistyren w dzisiejszych czasach wypierany jest z rynku za sprawą powyżej wymienionych materiałów. Jeżeli chodzi o właściwości termoizolacyjne to płyty styropianowe ustępują wyłącznie wełnie mineralnej. Jedyną wadą jest podatność na ogień. Nowoczesne płyty warstwowe z rdzeniem ze styropianu przypadną do gustu tym inwestorom, którzy w pierwszej kolejności zwracają szczególną uwagę na cenę.
Dlaczego warto?
Płyty warstwowe ścienne montowane są w bardzo krótkim czasie, a co najważniejsze, mają także dość dużą powierzchnię krycia. Wielkie płyty ścienne doskonale sprawdzą się przede wszystkim przy stawianiu obiektów przemysłowych i hal produkcyjnych. Nowoczesne biurowce i sklepy wielkopowierzchniowe oparte są właśnie na rewelacyjnych płytach warstwowych ściennych.
Jakie plusy i minusy?
Największym atutem jest oczywiście wielka korzyść ekonomiczna. Płyty warstwowe z ekonomicznego punktu widzenia są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż na przykład tradycyjne murowane ściany. Gotowe elementy znacząco przyspieszają realizację poszczególnych procesów budowlanych. Na szczególną uwagę zasługuje również niższe zapotrzebowanie na energię grzewczą. Dzięki nowoczesnym płytom warstwowym można zaoszczędzić wiele gotówki na ogrzewaniu. Największą wadą jest z kolei to, że brakuje fachowców, którzy specjalizują się w prefabrykatach. Na szczęście sytuacja ta z miesiąca na miesiąc drastycznie się zmienia, dlatego też pojawia się coraz więcej doświadczonych ekip, z których usług warto skorzystać.
Każdy, kto ceni sobie dogłębne analizy, powinien to przeczytać.
Jeśli chcesz rzucić światło na nieznane Ci dotąd aspekty – to jest idealne.
Jeśli szukasz głębszego zrozumienia świata, ten tekst jest dla Ciebie.