Środki powierzchniowo czynne – chemia na co dzień

Strona główna » Czystość » Środki powierzchniowo czynne – chemia na co dzień
Środki powierzchniowo czynne – chemia na co dzień

Każdy, kto miał w życiu styczność z chemią, wie, jak ważna dla życia jest to nauka. Nie dość, że odpowiada za miliony procesów zachodzących w przyrodzie, to jest wykorzystywana również przez człowieka, który za jej pośrednictwem czyni życie zdecydowanie łatwiejszym. Codziennie zmywamy naczynia, robimy pranie, myjemy podłogę czy przecieramy zabrudzone powierzchnie. Nie zadajemy sobie pytania, dlaczego używamy do tych czynności odpowiednich środków, takich jak te od SauberLaba – https://sauberlab.pl/ – zadowalając się samą ich skutecznością. U podstaw ich działania leży jednak najczystsza chemia.

Czym są środki powierzchniowo czynne?

Środki powierzchniowo czynne – jest to hasło, które niemal każdemu obiło się o uszy. Czym jednak są owe środki, zwane również surfaktantami? Otóż środki powierzchniowo czynne są niczym innym, jak składnikami powszechnie stosowanych detergentów. Mają one pewną zasadniczą właściwość, mianowicie podwójną strukturę. Składają się one bowiem z antagonistycznych części – hydrofilowej oraz hydrofobowej. Każda z nich pełni w strukturze surfaktantów jasno określone, dopełniające się funkcje.

Prosty mechanizm działania

Środki powierzchniowo czynne mają bardzo prosty mechanizm działania. Część hydrofobowa oddziałuje z zanieczyszczeniem na bazie tłuszczu, ułatwiając w ten sposób zwilżanie brudnej powierzchni wodą, która wiąże się z częścią hydrofilową. W ten sposób powstają micele, czyli pewnego rodzaju krople emulsji, zawierające w sobie cząsteczki brudu. Zanieczyszczenia związane w ten sposób przez środki powierzchniowo czynne mogą być następnie łatwo usunięte, bez użycia drastycznych metod mechanicznych.

Dowiedz się więcej o sprzątaniu biurowców w Katowicach.

3 Replies to “Środki powierzchniowo czynne – chemia na co dzień”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *